Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Šport a kryoterapia

Kryoterapia môže byť aplikovaná lokálne alebo celkovo. Pri lokálnej aplikácii je chlad zameraný len na malú oblasť tela. Celková kryoterapia je aplikovaná na povrch celého tela, extrémne nízkou teplotou od -110°C do -130°C,  a to po dobu 2–3 minút. Hlavným cieľom celkovej kryoterapie je vyvolať fyziologickú reakciu tela na extrémny chlad.

kryoterapia

kryoterapia v oblasti rekreačného športu a pri vrcholových športových výkonoch

Kryoterapia sa od ostatných fyzioregeneračných procedúr líši v tom, že sa odporúča absolvovať ju pred výkonom, či už športovým alebo duševným.

Kryoterapia pôsobí veľmi pozitívne na ľudský organizmus po liečebnej, rehabilitačnej i regeneračnej stránke. Vplyvom odozvy centrálneho nervového systému za pomoci pocitových receptorov a receptorov chladu dochádza k vylučovaniu hormónov, ktoré majú na ľudské telo liečebný efekt.

Ide o kortikoidy, eliminujúce všetky zápalové procesy v tele. Potom sú tu endorfíny, ktoré poznáme ako hormóny šťastia a sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium. Majú pozitívny vplyv na dobrú náladu a tlmia bolesť. Ďalší je rastový hormón, podporujúci rast svalovej hmoty a aj spaľovanie tukov. Posledný z hormónov je testosterón, ktorý pozitívne pôsobí na potenciu a má silný anabolický efekt, čo je dôležité najmä pre aktívnych športovcov.

Ďalším zásadným efektom kryoterapie je zablokovanie prenosu vzruchu pocitových receptorov v koži vplyvom chladu, čím dochádza k zníženiu pocitu bolesti a tiež k minimalizácii prenosu vzruchu v oblasti prechodu nervu do svalu. Vedie to k svalovému uvoľneniu. Tento účinok má pozitívny vplyv na rehabilitáciu športovcov, ktorý im umožňuje skorý návrat do tréningového procesu po úrazoch a operáciách pohybového aparátu.

Pre športovca patrí medzi najvýznamnejší účinok urýchlená biochemická regenerácia organizmu. Ide o zrýchlené vyplavovanie metabolitov z bunky, ktoré vznikajú pri náročnom športovom výkone. Tiež dochádza k zníženiu pocitu únavy a svalových bolestí.

phone

+421 911 80 40 80

email

kryoliptov@gmail.com

location

Liptov Aréna