Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
priebeh

Pomôže mi kryoterapia s chudnutím?

Je po sviatkoch a je tu aj čas novoročných predsavzatí. Vďaka prejedaniu sa, ktorému v sviatočnom období málokto odolal, je medzi poprednými predsavzatiami aj zhodenie nejakých tých kíl navyše. V tomto procese neexistuje jediná rýchla cesta. Vždy je to o kombinácii cvičenia a stravy – teda výdaja a príjmu energie. No tento rok si k tomu výdaju môžete pridať o jeden prvok naviac – kryoterapiu.

Keď si telo myslí, že ide zmrznúť

Po krátkej zdravotnej prehliadke (teplota, tlak) a vypísaní zdravotného dotazníka idete v Kryo Centre Liptov od nás správne oblečení najprv na jednu minútu do -60ºC a následne na celé tri minúty do -130ºC. Vy viete, že za chvíľu pôjdete von zašportovať si na nejakých 10 minút na bicykel, veslársky či eliptický trenažér. Telo to však nevie a spúšťa v chlade mechanizmy, ktoré bránia jeho zamrznutiu. Aby sa udržala telesná teplota je potrebná energia a tú si po minutí cukrov telo tvorí z uložených tukových zásob. Okrem toho sa „nakopne“ spomalený metabolizmus na rýchlu látkovú výmenu – odvoz odpadných látok z tela a dovoz živín a kyslíka krvou. A v takomto režime zostáva metabolizmus ešte niekoľko dní. Zásobení výživnou krvou a s vyplavenými endorfínmi tak nielen spálite v priemere 500 – 800 kalórií za tri minúty, ale budete sa cítiť šťastní – a to ani nebudete vedieť prečo. Toľko kalórií nespálite ani na hodine aeróbneho cvičenia. No k chudnutiu neexistuje skratka a tak je popri kryoterapii samozrejme nutné upraviť stravu a tiež športovať. Na kryoterapiu nie je dobré prísť vyhladovaný a už vôbec nie dehydrovaný. U nás v Kryo Centre Liptov vám samozrejme ponúkneme vodu a po pobyte v komore a krátkom cvičení sa určite osviežte. Len dobre hydratované telo dobre spaľuje a odváža odpad von.

Bolí to?

Aj taká je otázka tých, ktorí kryoterapiu ešte nevyskúšali. Veď predstava státia v šortkách v mínus stotridsať stupňoch znie na prvé počutie neznesiteľne. No prekvapivo to telo znesie a čím častejšie chodíte na kryoterapiu, tým si telo lepšie zvyká. Každú minútu v kryokomore vám budeme hlásiť, pretože sa z komory s obsluhou neustále počujete. Keby bolo najhoršie, stačí dverami prejsť do vedľajšej, menej chladnej miestnosti. Žiadna hanba – na prvý krát je dobrý výkon vydržať aj len 2 minúty. Ako sa telo adaptuje, na ďalší krát zvládne aj o minútu viac. Počas pobytu je dobré sa v miestnosti prechádzať dokola, meniť pritom po minúte smer. 

Ako kryoterapia pomôže pri cvičení

Ak si k zdravej strave a cvičeniu pridáte kryoterapiu, môže to byť vaša skratka k postave do plaviek. Len vydržať. Veľa ľudí predsavzatia zdravo jesť a viac cvičiť vzdá do troch mesiacov, až vtedy sa však dostavujú skutočné výsledky. Jedným z dôvodov bývajú aj bolesti kĺbov a svalov, keď sa po dlhšom ničnerobení pustíme horlivo do cvičenia. „Svalovica“ nás dokáže odradiť od systematického tréningu, narušíme pravidelnosť cvičenia a už sa k nemu akosi nevrátime, hoci svalovica časom vymizne. Doplnením kryoterapie do životného štýlu sa vyrieši aj tento problém. Kryoterapia má totiž najlepšie účinky na regeneráciu svalov a kĺbov a využíva sa nielen na liečbu reumatoidnej artridíty, ale aj športovcami po celom svete na rýchle zotavenie sa a opätovné športovanie. Atlét Usain Bolt, futbalista Cristiano Ronaldo, alebo tenisti Rafael Nadal a Novak Djokovic všetci využívajú kryoterapiu k regenerácii svalov a kĺbov.

Zdravím ku kráse

Ak našich argumentov prečo tento rok skúsiť kombináciu šport + zdravá strava + kryoterapia nestačilo, tu je jedna čerešnička na torte. Kryoterapia pomáha aj našej pokožke. Pomáha k pevnej pleti, odstráneniu celulitídy a väčšej produkcii kolagénu telom. Možno aj preto kryoterapiu spomedzi celebrít vyskúšala aj Jessica Alba, Mandy Moore, alebo Jennifer Aniston. Pokožka je totiž v prvej línii ochrany tela pred chladom a počas kryoterapie klesne jej teplota len na 10ºC, kým telo šetrí teplo pre životne dôležité orgány. Po návrate do tepla sa rozleje na živiny bohatá krv aj do poslednej kapiláry v pokožke, čím ju udržiava pružnú a mladú.

Odhodlaní? Skúste prvú návštevu u nás – do všetkého vás zasvätíme, vysvetlíme. Auto zaparkujete priamo na parkovisku pri Tatralandii v Liptovskom Mikuláši – pred halou Liptov Arény. Práve tam po vstupe do budovy vľavo nájdete príjemné prostredie a obsluhu nášho Kryo Centra Liptov. S odhodlaním, vytrvalosťou a trochou kryoterapie tak možno tento rok predsa len tie novoročné predsavzatia o chudnutí splníte.