Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
skin-care

Kožné problémy a liečba chladom – skúsenosti klientov

Atopický ekzém, dermatitída, psoriáza. Tieto nepríjemné diagnózy spôsobujú nielen svrbenie a pálenie podráždenej pokožky, ale aj dopad na psychiku a sebavedomie. Mnohým pacientom však pomohla práve celotelová kryoterapia.  

Zuzana mala atopický ekzém odmalička. Je dedičný v rodine a bola so životom s ním zmierená. Akútne fázy, ktoré prechádzali do chronických liečila voľne dostupnými masťami, nespočetne krát mala kortikoidné lieky. Skúsila všetko odporúčané: zmenu stravy, striedala a skúšala iné typy kozmetiky, prípravky na atopickú pleť. No niektoré veci, ako stres v živote spôsobený prácou, výkyvy teplôt a počasia či svoju citlivosť na alergie ovplyvniť nevedela. Najviac ju hnevalo, keď konečne po dlhej zime mohla začať na jar obliekať ľahšie oblečenie, no ekzém sa práve na jar zhoršil a ona sa namiesto krátkych rukávov radšej zahalila, aby začervenanú pokožku nebolo vidieť. Podozrievavé pohľady ľudí jej vždy boli nepríjemné a vyvolali spomienky na školské časy, kedy si za túto diagnózu v škole vytrpela od iných detí dosť. 

Práve začiatkom jari objavila pri hľadaní na internete novú alternatívu: celotelovú kryoterapiu. Reklamu na Kryo Centrum Liptov videla na billboarde aj autobuse, no nenapadlo ju, žeby to mohlo byť vhodné aj pre ňu. Skúsenosti ľudí na fórach však boli povzbudivé a tak si povedala, že nemá čo stratiť – ak aj nie kožné problémy, tak lepšia imunita či schudnutie dákych tých kíl a vyhladenie celulitídy na stehnách, stáli za vyskúšanie. 

Keď mala vstúpiť po prvý raz do chladnej kryokomory, nebolo jej všetko jedno. Ešte v zaparkovanom aute pred Liptov Arénou bola chvíľka, kedy myslela, že opäť naštartuje a odíde. No myšlienka leta pri vode ju primäla hodiť kľúče do kabelky a vykročiť dnu. Strach z neznámeho hneď otupila vysmiata príjemná obsluha a tiež fakt, že ľudia pred ňou z kryokomory vychádzali v kľude a spokojne sa išli zahriať na stacionárne bicykle a eliptické trenažéry. Po vkročení do prvej komory si hovorila, že to nebude také zlé. Ak je toto mínus 60 stupňov, dvojnásobok sa musí dať zniesť. Po minúte a zvukovom signáli už musela otvoriť dvere do hlavnej komory. Trochu ju uistilo, že komora nemá strop, takže sa tam nebude cítiť až tak stiesnene. Zima to však bola už iná. V malom priestore sa snažila podľa inštrukcií chodiť dokola, nešúchať si pokožku a v hlave si odrátavala každú z troch minút od 60 do nuly. Našťastie rátala pomalšie než hodinky a tak oznámenie „už len pol minúty“ a o chvíľu „už len desať sekúnd“ uvítala, hoci to celé ubehlo extrémne rýchlo. Vykračujúc z kryokomory sprevádzaná prízemnou studenou parou si povedala, že tak toto vôbec nie je zlé. Mala pocit, že z nej niekto zložil 20 kíl a všetky končatiny má ľahké a náladu povznesenú ako po pohári vína. Tak to budú asi tie endorfíny, čo sa po terapii vyplavia, vravela si. Po desiatich minútach na rotopede už bola na ceste domov. Svrbenie pokožky žiadne, no skepsa v hlave jej hovorila – neteš sa, uvidíš. No tak ako vo fínskej štúdii na pacientoch s ekzémom ktorú čítala sa kryoprocedúra osvedčila aj u nej. Rozhodla sa kúpiť si 15 vstupovú permanentku a stráviť pol hodinu denne vrátane cesty kroyterapiou. Začervenané miesta na pokožke sa upokojili a viditeľne ustúpili. Svrbenie úplne zmizlo a tak večne vyložený kortikoidný krém odložila z umývadla v kúpeľni do poličky, kde zostal nepoužívaný a v zálohe. 

Zuzaninu dobrú skúsenosť s účinkami kryoterapie na problémy s pokožkou jej potvrdili aj dievčatá pracujúce v KRYO Centre Liptov. Iná klientka, Silvia, mala celý život problémy s psoriázou. Dokázala to už roky potláčať, najmä každoročným pobytom pri mori. No jeden výhodný zľavnený pobyt v kúpeľoch na východnom Slovensku trpko oľutovala, pretože to čo mali byť liečivé procedúry jej spôsobilo návrat psoriázy, ktorej sa nevedela zbaviť. Jej deti jej však našťastie k sviatku venovali permanentku do KRYO Centra Liptov a tak nemala na výber a kryo išla vyskúšať. Keďže nemala auto, do Liptov Arény hneď pri zastávke Aquaparku Tatralandia sa odviezla prímestským autobusom o pol šiestej smerujúcim do Kvačian. Naspäť je zas o pol siedmej od aquaparku išiel mestský autobus – linka číslo 13. Aj  jej sa tento predvečerový zvyk stal rutinou. Psoriáza ustúpila a po minutí celej desaťvstupovej permanentky si nedávno sama kúpila ďalšiu. Na atopický ekzém, psoriázu, či dermatitídu neexistujú žiadne univerzálne zázračné lieky. No množstvu ľudí šoková terapia chladom pomôže nabudiť imunitný systém a metabolizmus Vysoko vyživená krv v tele po kryoterapii telom pomáha samoliečiacim schopnostiam tela.